Bu yazımda sizlere şimdiye kadar çıkmış olan en popüler beş online oyundan biraz bahsedeceğim.

1- Knight Online: Oyun, Türkiye’de 2012 yılına kadar Gamerfirst şirketine aitken MGame’in ardından NTTGame şirketinin eline geçti. Her ne kadar şuan kötü durumda olsa da Knight Online 2000′li yılların başından beri en popüler online oyunlardan biri oldu. Bilindiği üzere oyunun Pvp server’ları sayısız. Sizleri oyunun ilk ve tek tanıtımı ile baş başa bırakmak istiyorum.

 

2 – Counter Strike 1.6: Counter’ı bilmeyen var mı? Eminim yok denecek kadar azdır. Counter yılların oyunu. İnternet kafelerde okul çıkışı arkadaşlarımızla oynayıp eğlendiğimiz oyun. Yendiğimizde ”kral benim” havası yarattığımız bir oyun. Elbette Counter oyununun bir çok sürümü var. İlk kez online oynama fırsatını Counter Strike 1.5 sürümünde bulmuştuk. Ancak oyunun bir üst sürümü olan Counter Strike 1.6 tamamen online oynamak üzerine yapılmış bir oyun. Bu açıdan her ne kadar Carbon gibi yeni sürümler çıkarsalarda ben 1.6′dan vazgeçemedim. Counter Strike 1.6′da da hile yok diyemiyoruz maalesef. Sanırım her online oyunda hile görmeye artık alıştığımızdan pek umursamıyoruz. Counter, hala dünyanın bir çok yerinde oynanan bir oyun ve bunu daha yıllarca sürdürecek gibi gözüküyor. Üstelik Counter Strike1.6′da oyuncular tarafından yaratılmış bir kaç yeni mod da var. Bunlardan bazıları; Jail Mod-Zombie ve Mod-Deathrun gibi. Bunları araştırmanızı tavsiye ederim. Sizleri oyun içi bir video ile baş başa bırakıyorum iyi seyirler.

 

3- Transformice: Transformice’i daha önce duydunuz mu? Duymadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Transformice Mayıs 2010 tarihinde kurulmuş internet tabanlı bir oyun. Bir fare olarak peynire ulaşmanın mutluluğunu yaşadığımız bir oyun. Oyunun ilk zamanlarında üyelik yoktu. Ancak, daha sonradan üyeliklere açıldı ve topladığımız peynirlerle karakterimize eşya almaya başladık. Transformice 3 numara çünkü; ”internet tabanlı bir oyun ne kadar iyi olabilir ki” diye düşünen birçok arkadaş var. Eminim bu oyunu oynadığınızda internet tabanlı bir oyun ne kadar iyi ve zevkli olabilirmiş onu öğreneceksiniz. Ayrıca oyunda amaç sadece peynire ulaşmakda değil ”survivor” gibi bazı oyun modları da mevcut. Bunları biraz araştırarak denemenizi öneririm. Sizleri survivor modu ile ilgili bu video ile baş başa bırakıyorum.

 

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

 

4- Jadde: Jadde oyununu daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak şuan online dans oyunu denince akla ilk gelen budur diye düşünüyorum. Oyunun ülke dışındaki adı ”5street” birçok ülkede oynanan bir oyun. Türkiye’de Jadde adı altında oynanan ve GameTURK tarafından ülkemize getirilen oyun. Açıkçası oyuncular yönetim açısından biraz sıkıntı çekiyor. Oyunun forum sitesine girildiğinde bu apaçık ortada. Oyundaki eşyaların fiyatları fazla pahalı. GameTURK yönetimi buna bir çözüm bulmazsa korkarım Jadde’de kapanma noktasına kadar gelebilir. Çektiği sıkıntılara rağmen Jadde çok eğlenceli bir oyun bence. Gerek danslarıyla gerekse oyun içi etkileşimleri, kıyafetleri, araçları ile gayet zevkli bir oyun. Türkiye’de fazla popüler olmasa da dünyada oynanan oyunlardan. Sizleri oyunun 23 nisan 2011 tarihinde gelmiş olan ek paket videosu ile baş başa bırakıyorum.

 

5 – Metin 2:  Türkiye’de oynayan kişi sayısına bakacak olursak bayağı popüler bir oyun. Metin 2′de Türkiye dışında başka ülkelerde sunucusu olan oyunlardan. Oyun 2003 yılında çıktı. 17 dile çevrildi ve Türkiye’de 44 sunucusu bulunmakta. Gerçi bir o kadar da Pvp server’i var. Üstelik 20 Şubat 2009′da dünyanın en çok oynanan online oyunu ödülünü elde etmiş. En azından birçok kişinin denemek amaçlı da olsa birkaç kez girip oynamış olduğu bir gerçek. Oyunun zorluğundan olsa gerek oyuncular Pvp server’lara yönelmeye başladılar. Ancak buna rağmen Metin 2 Türkiye’deki oyuncu sayısını koruyor ve böylede devam edecek gibi. Metin 2 oyununa Türkiye’de ve dünyadaki başarılarının devam etmesini dileyerek sizleri oyun içi bir video ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler.