2.158 gösterim
22,25 viral puan

Bir Yerli Sosyal Medya Deneyimi : Neokur

http://www.neokur.com sitesini çok sık olmasa da birkaç defa ziyaret etmişliğim vardır. Ta ki 1 hafta öncesine kadar üye değildim, üye olmaya karar verdim. Neyle karşılaşacağımı bilmiyordum, büyük beklentim de yoktu. İşte izlenimlerim.
sosyotrend 15.06.2017 saat 12:47
 1. Aşırı büyük, belki dağınık


  İlk olarak site beklediğimden geniş. Hatta aşırı geniş sayılabilir. Bu bir eleştiri olarak algılanmalı. Ne aradığınızı, sitenin yapısını biliyorsanız istediğinizi hemen bulabiliyorsunuz ama benim gibi acemi bir kullanıcı site içerisinde çok kolay kaybolabiliyor ve ne aradığını unutabiliyor.


 2. Kendi kitlesi var

  Çok kısa sürede fark ettim ki içeride uzun süredir takılan bir kitle var. Kendi kurallarını oluşturmuş bir paylaşım kültürü var. Site içerisinde tek bir paylaşım şekli yok. İnceleme, alıntı ekleyebildiğiniz gibi normal paylaşım da yapabiliyorsunuz hatta normal yani facebook benzeri paylaşımlar anasayfadalar. Yani sitenin yüzü temasız paylaşımlardan oluşuyor.
 3. Başlık sistemi mevcut

  Dikkatimi çeken bir şey de paylaşımlara başlık ekleme. Facebook Twitter gibi global örneklerde paylaşımınıza bir başlık ekleme imkanınız yok, fakat Neokur böyle bir özellik eklemiş. Ben çok beğendim. Çünkü bir metnin başlığı benim için çok değerli. Bu sistem sayesinde aynı başlığı seçmiş paylaşımları tarih sırasına göre görme imkanınız da oluyor. Bir nevi hashtag görevi görmüş ama daha kullanışlı.


 4. Kitap, film, dizi

  Site içerisinde kitap film ve dizi bölümleri oldukça baskın. İlk gördüğümde bir kitap hakkında yapılan yorumun herhangi bir paylaşımdan farkı yok diye düşünmüştüm fakat site bu 3 ürüne özel bir ilgi gösteriyor. Kendi raf sistemi sayesinde arşivlemeye imkan tanıyor. Özellikle kitaplar için raflar çok kullanışlı. Öyle ki yıllık hedef belirlemeden tutun, şu ana kadar okuduğunuz toplam sayfa sayısını bile görebiliyorsunuz.


 5. Toplantılar, buluşmalar

  1 haftada gördüm ki içerideki üye kitlesi aktif. Sanal ortamdan taşıp dışarıda buluşmaya başlamış ki bence bir topluluk için bu çok önemli. Henüz kimse ile buluşmadım ama biraz daha takılırsam burada arkadaş edinebileceğim izlenimini aldım.
 6. Hediyeleşmeler

  En çok şaşırdığım olay bu. Garip bir hediyeşme kültürü var. Garip diyorum çünkü daha önce karşılaşmadım. İlk gördüğümde çocukça gelmesine rağmen sonradan düşündüğümde çok samimi gördüm. Demek ki insanlar birbirleri ile adreslerini paylaşıyor. Böyle bir ortamda bu güveni verebilmek ve sağlayabilmek zor tabi. Görünüyor ki site bunu yakalamayı başarmış. Özendim *


 7. Uygulama eksiği

  En büyük eksiği mobil uygulama. Sitenin ne Android ne de IOS uygulaması var. Web mi kaldı arkadaş. Acilen uygulama şart.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 38 gösterim
 • Twitter: 109 gösterim

 • Toplam Viral: 163 gösterim
 • Toplam Seed: 97 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.898 gösterim
 • Viral Puan: 22,25

İlgili Haberler