71.034 gösterim
2,36 viral puan

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Maltepe Belediyesi Bahadır Erdoğdu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, meme kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla, Maltepe Üniversitesi’yle ortaklaşa eğitim semineri düzenledi. Seminerde, hemşire öğrenciler tarafından katılımcılara farkındalık yaratmak için birer pembe kurdele takıldı.
sosyotrend 25.12.2018 saat 16:57
  1. Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’ndan öğretim üyesi Dr. Rabia Sağlam, “Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi” konulu semineri, Altayçeşme Mahallesi’nde bulunan Bahadır Erdoğdu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli personele verdi. Meme kanserinin kadınlar arasında en sık görülen kanser olduğuna dikkat çeken Sağlam, “Meme kanseri başta olmak üzere, kadınlara özgü kanserlerin iyileşme oranlarının artmasında, erken teşhisin büyük önemi bulunmaktadır. Meme kanseri, Türkiye’de en yaygın kanser türü olup, her 8 kadından 1 tanesi yaşamı boyunca yakalanma riskine sahiptir. Erken teşhis ile yüzde 98 tedavi edilebilme şansına sahiptir. Günümüzde ABD’de yedi kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Bu oran Avrupa ülkelerinde on kadında bir” dedi.
  2. Sağlam, meme kanserindeki risk faktörlerini ailesel yatkınlık, hormonal etkiler, obezite yaş (50 yaş üzerinde risk artar), yağlı beslenme yüksek dozda radyasyona maruz akşam, 8-10 yıldan fazla süreli hormon tedavisi, alkol ve sigara kullanımı şeklinde sıraladı. Sağlam, emzirme ve ilk doğumun 30 yaş öncesinde olmasının koruyucu faktörler arasında bulunduğuna işaret etti. Meme kanserinin belirtilerini sıralayan Sağlam, meme kanserinde ölüm oranın düşürmek ve kaliteli yaşam elde etmenin en iyi yolunun, erken tanı ve erken tedavi olduğunu vurguladı. Erken tanı yöntemlerini anlatan Sağlam, “20 yaşından itibaren her kadın her ay kendine meme muayenesi yapmalı. Eğer kitle bulursanız paniklemeyin. Bu kitlelerin yüzde 90’ı kanser değildir. Kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezi veya bir sağlık kuruluşuna başvurun” diye konuştu. Ortak çalışma önümüzdeki günlerde, Bahadır Erdoğdu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim alan öğrencilerin velilerine yönelik seminerle devam edecek.
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 1 gösterim

  • Toplam Viral: 8 gösterim
  • Toplam Seed: 30.136 gösterim
  • Toplam Direkt: 40.890 gösterim
  • Viral Puan: 2,36