101.377 gösterim
3,33 viral puan

Akbabaları Sevmemiz İçin 10 Sebep

insan zaman zaman insan alışılmışın dışına çıkmak istemez mi? Herkesin yaptığı gibi sıradan kuşları gözlemlemek yerine bir de Akbabalara göz atmaya ne dersiniz. Hazırsanız onların hiçbir canlıda olmayan dünyasında aslında ne kadar da sevgi isteyen canlılar olduğuna yakından bakalım.
HaberSelf 15.08.2019 saat 10:03
 1. Tek eşliyimdir.

  Canlılar arasında eşine sadık kalan nadir canlılardan birisidir. Bu özellik onu diğer canlılardan ayırır.
 2. Kuş türleri arasından en büyüklerinden birisiyim.

  Türleri arasında Mısır Akbabası olarak da bilinen Küçük Akbaba bile sanıldığı kadar küçük değildir. 60–70 cm boyunda, 155–180 cm kanat açıklığındadır. Gerisini siz düşünün.
 3. Minnoş bir ev kedisi değilim, itaat etmem

  Evcil bir hayvan olmadığı için onu bir kedi yada köpek gibi emir altında tutamazsınız. Ruhu kanatlarında nereye ait olmak isterse oraya gider.
 4. Toplu olarak gezerim ama avlarıımda tek olmak isterim

  Yani sanıldığı gibi sürü psikolojisi ile hareket etmezler.
 5. Saatlerce kanat çırpmadan uçabilirim

  Bunun bir sınırı yok, istedikleri kadar gökyüzünde süzülebilirler. Gölgesi diğer kuşlara ağır gelir.
 6. Leşle besleniyorsun diye mutlusun sanıyorlar.

  Aslında bilmiyorlar ki, doğanın dengesi için ne kadar ulvi bir görevi yerine getiriyorlar. İnsan hayret etmeden geçemiyor, nasıl temizleyebiliyorlar o leşleri diye. Ama keskin gözleri ile en uzakları bile görebilen akbabalar, tertemiz bir doğanın vazgeçilmez unsuru.
 7. Amerikan filmlerine inanma!

  Amerikan filmlerinde gösterilen itici ve soğuk canlıların aksine, aslında akbabalar soyu tükenmekte olan, sahip çıkılması gereken canlılar. Bildiklerinizin aksine ölmek üzere can çekişen hayvanı beklerler.
 8. Şehir efsanelerinde anlatıldığı gibi fırsatçı değilim

  Akbabalar, sabırlıdır. Ama şehir efsanelerinde anlatıldığı gibi fırsatçı değillerdir. Özellikle küçük akbabalar çöplük ve mezbahalardaki atıklarla beslenirler.
 9. Kuş kanadıyla adam atıyla.

  Kuş kanadıyla adam atıyla diye bir söz vardır. Akbabalar da tam burada ne kadar kudretli olduklarını gösteriyor sanırım. E iri olması, yerden 7-8 bin metre yükseğe uçması, kanatlarının açıklığının 2-3 metre olması yeterince kudretli olduğunu göstermez mi?
 10. Bana sahip çık!

  Özellikle küçük akbabalar nesli tükenme tehlikesi altında olan canlılardır. Ancak unutmamalıyız ki, onlara gerçekten ihtiyacımız var. Çünkü sayıları azaldığında, kargalar, sıçan ve köpeklerin sayısı artabilir. Ve bu bu nüfus değişimleri besin ağındaki dengeleri bozabilir.
 11. Küçük Akbabaları koruma projesi için Vaillant senin de desteğini bekliyor

  Vaillant, Doğa Derneği ile 2012 yılından bu yana çevre ve doğal hayatı korumaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.2015 – 2017 yılları arasında Vaillant tarafından desteklenen Beypazarı küçük akbaba araştırma ve koruma çalışması RSPB (Kraliyet Kuşları Koruma Derneği), BSPB (Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği) gibi kuruluşlarla da işbirliği içinde ve yurtdışından uzmanlarla bilgi alışverişi içinde yürütüldü. Proje sayesinde Beypazarı’ndaki 96 yuvada yaşamlarını devam ettiren 120 çift küçük akbaba Balkanlar’daki en büyük nüfusu oluşturuyor.
 12. Projeye destek olmak için sen de elinden geleni yapabilirsin

  Ayrıntılı bilgi ve destek için:https://www.kucukakbabalar.com/
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 11.666 gösterim
 • Twitter: 453 gösterim

 • Toplam Viral: 16.561 gösterim
 • Toplam Seed: 30.467 gösterim
 • Toplam Direkt: 54.349 gösterim
 • Viral Puan: 3,33