30.067 gösterim
2,35 viral puan

Geceleri Daha İyi Uyumak İçin Kanıtlanmış 10 İpucu

Uyku sağlığınızda önemli bir rol oynar. Diyetinizde ve yaşam tarzınızda değişiklikler yapmak uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bazı takviyeler ve doğal ilaçlar da faydalı olabilir.
sosyotrend 20.04.2023 saat 14:03
 1. 1. Gün boyunca güneş ışığına maruz kalmayı artırın

  Gün boyunca doğal güneş ışığı veya parlak ışık, sirkadiyen ritminizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Bu, gündüz enerjisini ve gece uyku kalitesini ve süresini iyileştirir.
 2. 2. Alkolden uzak durun

  Geceleri birkaç içki içmek uykunuzu ve hormonlarınızı olumsuz etkileyebilir. Alkolün uyku apnesi, horlama ve uyku düzeninin bozulmasına neden olduğu veya semptomları arttırdığı bilinmektedir.
 3. 3. Tutarlı zamanlarda uyumaya ve uyanmaya çalışın

  Uykuyla mücadele ediyorsanız, benzer saatlerde uyanma ve yatma alışkanlığı edinmeye çalışın. Birkaç hafta sonra alarma bile ihtiyacınız olmayabilir.
 4. 4. Düzensiz veya uzun gündüz şekerlemelerini azaltın

  Gündüz uyumak beden saatinizi karıştırabilir, bu da geceleri uyumakta zorlanabileceğiniz anlamına gelir.
 5. 5. Günün geç saatlerinde kafein tüketmeyin

  Bir çalışmada, yatmadan 6 saat öncesine kadar kafein tüketmenin uyku kalitesini önemli ölçüde kötüleştirdiği ortaya çıkmıştır. Kafein kanınızda 6-8 saat kalabilir. Bu nedenle, öğleden sonra 3–4'ten sonra çok miktarda kahve içmek. özellikle kafeine duyarlıysanız veya uyumakta güçlük çekiyorsanız önerilmez.
 6. 6. Rahatlatıcı bir banyo veya duş alın

  Çalışmalar, bunların genel uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve insanların - özellikle yaşlı yetişkinlerin - daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 7. 7. Akşam geç saatlerde yemek yemeyin

  Gece geç saatlerde yemek yemek hem uyku kalitesini hem de HGH ve melatonin'in doğal salınımını olumsuz etkileyebilir.
 8. 8. Rahat bir yatak ve yastık alın

  Yatağınız, şilteniz ve yastığınız uyku kalitenizi ve eklem veya sırt ağrınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Her 5-8 yılda bir yüksek kaliteli bir yatak takımı almaya çalışın.
 9. 9. Akşamları rahatlayın ve zihninizi boşaltın

  Birçok insanın rahatlamasına yardımcı olan bir uyku öncesi rutini vardır. Yatmadan önce gevşeme tekniklerinin uyku kalitesini iyileştirdiği ve uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılan başka bir yaygın yöntem olduğu gösterilmiştir.
 10. 10. Uyumadan kısa bir süre önce Phytosleep kullanın

  Uykusuzluğa karşı bitkisel bir destek olan Phytosleep doğal fitoaktif içeriklerden oluşur. Uyku düzenini doğal olarak desteklemek üzere tasarlanmıştır.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 1.372 gösterim

 • Toplam Viral: 5.798 gösterim
 • Toplam Seed: 12.805 gösterim
 • Toplam Direkt: 11.464 gösterim
 • Viral Puan: 2,35